به منظور اطمینان از سلامت و بهداشت آب صورت گرفت

انجام بیش از ۹۷ هزار آزمون بر روی آب قم

پایش روز - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: به منظور اطمینان از سلامت و بهداشت آب در شش ماه نخست سال جاری بیش از 97 هزار آزمون میکروبیولوژی، شیمیایی و کلرسنجی بر روی آب قم انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس حسن بختیاری با اشاره به لزوم نظارت مستمر بر کیفیت آب شهر گفت: در این راستا به منظور رصد و پایش کیفی تأسیسات آبرسانی، روزانه ۷۲ مورد آزمون میکروبیولوژی و شیمیایی و ۴۵۴ مورد آزمون کلرسنجی به صورت آزمایشگاهی و تجهیزات آنلاین بر روی آب قم صورت می‌گیرد.

وی در ادامه از انجام بیش از ۹۷ هزار آزمون میکروبیولوژی، شیمیایی و کلرسنجی در شش ماه نخست سال جاری بر روی شبکه و تأسیسات آبرسانی استان قم خبر داد و تأکید کرد: سلامت و بهداشت آب همواره جزو خطوط قرمز شرکت آب و فاضلاب بوده و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در ادامه با اشاره به ضرورت پیشگیری از بروز آلودگی ثانویه در تأسیسات آب خاطرنشان کرد: در همین راستا در شش ماه نخست سال جاری شستشوی ۸۲۹ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه آبرسانی و ۶ مخزن ذخیره به حجم ۲۵ هزار و ۳۸۰ مترمکعب انجام گرفته است.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته به منظور تأمین مواد آزمایشگاهی مورد نیاز اظهار داشت: پیش‌بینی‌هایی برای حداقل ۱۸ ماه انجام شده و حدود ۱۶۷ تن مواد گندزدا و ۴۷ تن مواد منعقد کننده برای شش ماه اول سال جاری تأمین شده است.

بختیاری با تأکید بر اهمیت شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک در تأسیسات آبرسانی گفت: در این راستا برنامه اجرای ایمنی آب در شهرهای قم، جعفریه، سلفچگان، کهک و قنوات و روستاهای عنایت بیک، خور آباد و مجتمع شهید علیمحمدی در حال اجرا است که گواهی ایمنی آب شهر مقدس قم از وزارت بهداشت اخذ شده است.

وی در ادامه به تبیین بخش دیگری از فعالیت‌های مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان قم پرداخت و از پایش ماهیانه آب فضای سبز سطح شهر در راستای جداسازی شبکه آب فضای سبز از شبکه شهری خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای و آزمایشگاهی به دانش‌پژوهان در غالب تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها را از دیگر فعالیت‌های مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آبفای استان برشمرد و اظهار داشت: در راستای ساماندهی و ارتقاء آزمایشگاه مرجع شرکت آب و فاضلاب استان، اقدام به اخذ گواهی‌نامه‌های ایزو۱۷۰۲۵، ایزو ۴۵۰۰۰۱، معتمد محیط‌زیست، کفایت تخصصی انجام آزمون میکروبی و شیمیایی و کالیبراسیون دستگاهی شده است.

پایان خبر/